CADILLAC Escalade ESV 6.2L V8 10AT RWD (420 HP)
2020–
414
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6162cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 623Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 107L |
Dimensions & Weight
| Length | 5766mm |
| Width | 2060mm |
| Height | 1943mm |
| Wheelbase | 3406mm |
| Boot Capacity | 1215L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/50R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |