CADILLAC Escalade ESV 6.2L V8 EcoTec3 FlexFuel 6AT RWD (426 HP)
2014–2020
420
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5697mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2629kg |
| Boot Capacity | 2166L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |