CADILLAC Escalade ESV 6.2L V8 EcoTec3 FlexFuel AWD 6AT (426 HP)
2014–2020
420
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5697mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2740kg |
| Boot Capacity | 2166L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |