CADILLAC Escalade EXT 6
2001–2006
345
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5624mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2637kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |