CADILLAC Escalade EXT 6.2L V8 6AT (409 HP)
2006–2013
404
bhp
Power
107
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 6199cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301kW |
| Torque | 565Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5639mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2619kg |
| Boot Capacity | 1538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/65R18 Al2 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |