CADILLAC Escalade 6.0L 4AT RWD (350 HP)
2000–2006
345
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Combined | 15.7L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2004mm |
| Height | 1885mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2428kg |
| Boot Capacity | 3036L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |