CADILLAC Escalade 6.2L 6AT (409 HP)
2006–2013
404
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6199cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301kW |
| Torque | 565Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5144mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2645kg |
| Boot Capacity | 3055L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P265/65R18 - P285/45R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |