CADILLAC Escalade 6.2L V8 EcoTec3 FlexFuel 4WD 6AT (426 HP)
2014–2020
420
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6200cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 117L |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 2045mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Kerb Weight | 2651kg |
| Boot Capacity | 1461L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P275/55 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |