CADILLAC Runabout 1.6
1903–1904
Engine
| Displacement | 1609cc |
| Cylinders | 1 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 2819mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 1829mm |
| Kerb Weight | 621kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 28 X 3 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |