CADILLAC Seville 4.6L V8 4AT (275 HP)
1998–2004
275
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5105mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |