CADILLAC Seville 4.6L V8 4AT (300 HP)
1998–2004
300
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4991mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1827kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |