CADILLAC SRX 3.6L V6 6AT (309 HP)
2009–2016
309
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 309bhp |
| Power | 230.2kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65R18 Or P235/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |