CADILLAC SRX 3.6L V6 6AT AWD (309 HP)
2009–2016
309
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 309bhp |
| Power | 230.2kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65R18 Or P235/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |