CADILLAC STS-V 3.6L V6 5AT RWD (257 HP)
2006–2007
253
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 253bhp |
| Power | 189kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 229km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 17.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Kerb Weight | 1948kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R17 (Front) 255/45R17 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |