CADILLAC STS-V 4.4L V8 6AT RWD (476 HP)
2006–2007
469
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4371cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 469bhp |
| Power | 350kW |
| Torque | 583Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Kerb Weight | 1948kg |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front 255/45 R18 Rear P275/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |