CADILLAC STS-V 4.6L V8 5MT RWD (325 HP)
2006–2007
321
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
18.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 427Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.3mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Boot Capacity | 388L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50R17 (Front) 255/45R17 (Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |