CADILLAC STS 3.6L V6 6AT (306 HP)
2007–2010
302
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 369Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4986mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Kerb Weight | 1787kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |