CADILLAC STS 4.6L V8 6AT AWD (325 HP)
2004–2007
321
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 427Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4986mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Kerb Weight | 1779kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |