CADILLAC XLR-V 4.4 V8 6AT (449 HP)
2008–2011
443
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4371cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 443bhp |
| Power | 330kW |
| Torque | 561Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |