CADILLAC XLR 4.6 V8 5AT (325 HP)
2008–2009
321
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4565cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.5mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4514mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 125L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |