CADILLAC XT5 2.0L 8AT FWD (261 HP)
2016–2019
257
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 257bhp |
| Power | 192kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1676mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1808kg |
| Boot Capacity | 850L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |