CADILLAC XT5 2.0L VVT 9AT FWD (237 HP)
2019–
234
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 234bhp |
| Power | 174.3kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2858mm |
| Kerb Weight | 1776kg |
| Boot Capacity | 852L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65R18 // P235/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |