CADILLAC XTS 2.0L 6AT RWD (272 HP)
2013–2017
272
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 272bhp |
| Power | 203kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1812kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R19 Or P245/40R20 |
| Front Brakes | 345 X 20 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 315 X 23 Mm Discs |