CADILLAC XTS 3.6L V6 6AT AWD (305 HP)
2013–2017
300
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 371Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1912kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R19 |
| Front Brakes | 345 X 20 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 315 X 23 Mm Ventilated Discs |