CADILLAC XTS 3.6L V6 6AT AWD (410 HP)
2017–
404
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 404bhp |
| Power | 301.6kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5103mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1905kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |