CADILLAC XTS 3.6L V6 6AT FWD (304 HP)
2017–
304
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 304bhp |
| Power | 226.7kW |
| Torque | 358Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 5103mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1824kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |