CADILLAC XTS 3.6L V6 6AT RWD (305 HP)
2013–2017
300
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3564cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 224kW |
| Torque | 371Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5131mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2837mm |
| Kerb Weight | 1877kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/45R19 |
| Front Brakes | 345 X 20 Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 315 X 23 Mm Ventilated Discs |