CATERHAM Classic 1.4 5MT (105 HP)
2000–
105
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1400cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3381mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1115mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 525kg |
| Boot Capacity | 74L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |