CATERHAM CSR 2.3 5MT (200 HP)
2005–
200
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2261cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3302mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1138mm |
| Wheelbase | 2314mm |
| Kerb Weight | 565kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/45 R15 || 255/40 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |