CATERHAM Roadsport 1.6L 5MT (142 HP)
2007–
139
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 3381mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1115mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 550kg |
| Boot Capacity | 74L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |