CATERHAM Roadsport 2.0L 5MT Duratec (177 HP)
2007–
174
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1600cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 188Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 3381mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1115mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 560kg |
| Boot Capacity | 74L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |