CATERHAM Seven 160 0.66 (80 HP)
2013–
80
bhp
Power
6.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 660cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 107Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 490kg |