CATERHAM Seven 620 R R 2.0 Duratec (314 HP)
2013–
310
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 310bhp |
| Power | 231kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 545kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |