CATERHAM Super Seven 1600 1.6L 5MT (135 HP)
2020–
135
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 100.7kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3180mm |
| Width | 1575mm |
| Height | 1090mm |
| Kerb Weight | 565kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |