CATERHAM Superlight R500 2.0 Duratec (266 HP)
2013–
263
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 263bhp |
| Power | 196kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Dimensions & Weight
| Kerb Weight | 530kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |