CHEVROLET Agile 1.4L ECONOFLEX 5AT FWD (97 HP)
2013–2016
96
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1389cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 96bhp |
| Power | 71.3kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2543mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 326L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |