CHEVROLET Astro 4.3L V6 4AT RWD (190 HP)
1994–2005
190
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4300cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1902mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 4783L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |