CHEVROLET Avalanche SUT 5.3L V8 4AT AWD (320 HP)
2006–2013
320
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5328cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 320bhp |
| Power | 238.6kW |
| Torque | 454Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 143L |
Dimensions & Weight
| Length | 5621mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2520kg |
| Boot Capacity | 1529L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |