CHEVROLET Avalanche SUT 6.0L V8 4AT RWD (365 HP)
2006–2013
365
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5967cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 365bhp |
| Power | 272.2kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 143L |
Dimensions & Weight
| Length | 5621mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1946mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2495kg |
| Boot Capacity | 1529L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |