CHEVROLET Avalanche 8.1L V8 4AT AWD (340 HP)
2001–2006
340
bhp
Power
10
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 8128cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 340bhp |
| Power | 253.5kW |
| Torque | 624Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 10mpg |
| Combined | 23.5L/100km |
| Fuel Tank | 143L |
Dimensions & Weight
| Length | 5631mm |
| Width | 2027mm |
| Height | 1869mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Kerb Weight | 2930kg |
| Boot Capacity | 1512L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |