CHEVROLET Aveo Sedan 1.3L 5MT FWD (75 HP)
2011–2016
74
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
62
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 62mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2525mm |
| Kerb Weight | 1172kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |