CHEVROLET Bolt EV 150 KWh (200 HP)
2021–
Engine
| Fuel Type | Electric |
Dimensions & Weight
| Length | 4145mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |