CHEVROLET Bolt 60 kWh FWD (200 HP)
2016–2021
6.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 4166mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1595mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1624kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |