CHEVROLET Captiva 2.0L 5MT AWD (150 HP)
2006–2011
148
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
| Boot Capacity | 923L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |