CHEVROLET Captiva 2.0L 5MT FWD (127 HP)
2006–2011
125
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 125bhp |
| Power | 93.4kW |
| Torque | 295Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 923L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |