CHEVROLET Captiva 2.4L 5MT FWD (136 HP)
2006–2011
134
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2405cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
| Boot Capacity | 923L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |