CHEVROLET Cavalier Convertible 2.2L 4AT FWD (141 HP)
1995–2000
139
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2644mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |