CHEVROLET Cavalier Convertible 2.2L 5MT FWD (116 HP)
1995–2000
114
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1287kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |