CHEVROLET Cavalier Coupe 2.2L 3AT FWD (116 HP)
1994–2003
114
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |