CHEVROLET Cavalier Coupe 2.2L 5MT FWD (141 HP)
1994–2003
139
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2189cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 139bhp |
| Power | 104kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1188kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |